Skip to content
Listopad 4, 2012 / Primosz

Ich bin ein Berliner!

Tytuł który wiele osób uważa za zabawny jest tak naprawdę jedną z większych pomyłek dziennikarskich które są powtarzane tak długa że wszyscy myślą że są prawdą. Streszczając JKF nie popełnił błędu i zdanie wcale nie oznacza „Jestem berlińskim pączkiem”. Wracając do tematu… zdjęcia które robię przy okazji a które jednocześnie sprawiają mi najwięcej radości to portrety. Choć zdarzają się takie dni kiedy to zarówno pogoda jak i miejsce wydają się idealne a mija pierwsza a następnie druga godzina i człowiek nie zrobił ani jednego zdjęcia-portretu, to dwudniowy wyjazd do Berlina na pewno nie można do nich zaliczyć. Zdjęcia poniżej to okolice placu Alexander oraz jednej z ‚wurściarni’ Carry wurst 36 (szczerze polecam). Będzie również druga część zdjęć oraz osobno zdjęcia nieportretowe.

Najczęstsze pytanie jakie słyszę na temat swoich zdjęć nie dotyczy tyle co techniki ich robienia a tego jak udaje mi się je zrobić, „Ty ich tak pytasz?”, „I co cykasz tak wszystkich na ulicy?”, „Jak Ty do nich zagadujesz?”, „I wszyscy się tak zgadzają?!” odpowiadając bo zapewne i Was trochę to ciekawi:

  • Osoby wybieram na ‚wyczucie’ najczęściej próbuje wyszukać osoby które się czymś wyróżniają/są charakterystyczne.
  • Robię stosunkowo niewiele zdjęć, około połowa najczęściej trafia na tego bloga (ale z Berlina idzie 99% bo się fajnie udały).
  • Zagaduje najczęściej czymś w stylu „Dzień dobry, prowadzę bloga z portretami osób z różnych miast, czy mogę Panu/i zrobić zdjęcie?” w różnych tego wariacjach zależnie co mi akurat przyjdzie na język.
  • Zasadą zawsze jest dać wizytówkę z adresem bloga, również obowiązkowy jest uśmiech na twarzy podczas rozmowy z ‚modelem’, jak i życzenie miłego dnia na koniec.
  • Zgadza się na zdjęcia najczęściej ok.70% osób.
  • W 90% nie ustawiam osób chyba że mam jakiś (dobry) pomysł na zdjęcie, w części ograniczam się do ustawienia osoby z światłem – nie pod słońce.
  • Wykonuje po 3-4 zdjęcia każdej osoby (rożne kadrowanie itp.).
  • Zawsze na trybie priorytetu przesłony.
  • Zdjęcia poprawiam w programie Ligthroom – ograniczam się do zmiany ekspozycji, poprawienia ostrości, doświetlenia niektóry fragmentów twarzy.
  • Każda ‚sesja’ trwa poniżej 1 minuty.

Mam nadzieję że portrety się podobają, a wskazówki okażą się przydatne. Zachęcam do obejrzenia pozostałych z kategorii ‚Portrety’.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s