Skip to content
Listopad 19, 2011 / Primosz

Dresy, białe adidasy i zgrzytanie mączki w zębach

Jeśli lubicie fotografować sport (bądź szeroko pojętą akcje), nie ma takiej pory roku kiedy nie byłoby czego focić. Niestety nie mam wielu okazji do robienia fot sportowych, jakoś zawsze wydawało mi się to dość metodycznym zajęciem – trochę jak fotografia ślubna, robisz mniej więcej te same fotki cały czas, zmieniają się tylko zawodnicy i ich ułożenie. Bam! I tu właśnie odkryłem coś co mnie pochłonęło na prawię godzinę fot – już dawno niczemu się to nie udało. Wszystko (czy może prawie wszystko, ale o tym za chwilę) sprowadza się do wyczucia „tego” momentu, najlepiej skrupulatnie wpierw się rozejrzeć po boisku/korcie i jego okolicach (może jacyś widzowie, napisy?) i zaczekać aż zawodnik znajdzie się w odpowiednim dla nas miejscu. Oczywiście większym kłopotem jest problem z najczęściej nie zadowalającym sztucznym oświetleniem, no ale tutaj to już albo jasny obiektyw (dobry wybór to obiektyw o stałej ogniskowej) albo wysokie ISO, a najlepiej to, to i to. :) Pamiętajmy sprawdzać co jakis czas wartość ISO żeby się już na komputerze nie okazało że mamy paskudne ziarno i zdjęcia choć dobre się do niczego nie nadają – zapewniam Was że takie sytuacje się zdarzają i są strasznie  frustrujące.

A no i dobrze przed rozpoczęciem fot choć ciut się orientować w zasadach rozgrywki by móc sobie „rozplanować” ujęcia. I prośba do Was wszystkich, nie cykajcie po 10 klatek na sekundę  cisnąc do oporu spust. Jest to niesamowicie hmmm… dziecinne(?), no chyba że macie jakieś zdjęcie, które wiecie że jest ważne a zawodnik musi być idealnie ustawiony. Inaczej cała fotografia sportowa (ćwiczenie refleksu itd.) traci urok. Nie wspominając już o późniejszej selekcji, postprocessingu oraz archiwizowaniu zdjęć.

Informacja dla osób ciekawych, zdjęcia zrobiłem podczas dzisiejszego (już XV) turnieju tenisa ziemnego PJWSTK  na AWFie, wszystkie Nikonem d7000 oraz 50mm 1.8 bądz sigmą 70-300mm 4-5.6.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s