Skip to content
Lipiec 5, 2011 / Primosz

Manchester&Chester czy aby zawsze B&W?

Ostatnie z tej serii portretów które są w B&W, także polecam nacieszyć oko na zapas bo następne są już tylko w kolorze. I już w drugim poście dochodzimy do jednego z największych dylematów fotografów czy lepiej czarno-biel czy kolor? Odwieczną (no dobra, od połowy XX wieku) walkę ciężko rozstrzygnąć szczególnie w dzisiejszych czasach. Są zdjęcia o których zaraz po zrobieniu wiemy „to będzie super wyglądało w czarno-bieli” często są to zdjęcia reportażowe, a to ze względu że kolory często odciągają naszą uwagę  od głównego tematu zdjęcia. Nie da się ukryć że są zdjęcia na których to właśnie występujące na nich kolory oraz kontrasty pomiędzy nimi decydują o pozytywnym odbiorze przez widza. Nie chcę teraz się rozpisywać na temat mojej opinii na ten temat, ale postaram się w najbliższym czasie przygotować dla Was artykuł a może videocast (zależy jak motywacja pozwoli) na ten temat wraz z przykładami zdjęć.

Porada nr. 1:  Nie rób (posiadając lustrzankę) fotografii z użyciem filtru B&W! – co nie znaczy że nie warto raz czy drugi użyć takich ustawień by móc potem samemu dojść do własnych wniosków.  Ograniczy to w dużym stopniu Twoją kreatywność (o wszystkie zdjęcia bazujące na połączeniu kolorów), oraz przy portretach szybko się przyzwyczaisz robić tylko takie, a często warto spojrzeć na świat taki jaki jest w naszych oczach.

Porada nr. 2:  Robiąc czarno-białe fotografie (bądź, postedytując już istniejące) skupiaj się na cieniach, to one w dużym stopniu tworzą fotografię czarną-białą.

Porada nr. 3: Mając wysokie ISO (czyt. duże ziarno/szumy)  zastanów się czy nie warto zmienić zdjęcia na B&W, najczęściej wtedy stają się one częścią zdjęcia i dodają (oczywiście nie zawsze) klimatu fotce. Warto to stosować szczególnie w Nikonach gdzie ziarno ma dość przyjemny wygląd, co nie znaczy że użytkownicy innych aparatów mają porzucić raz na zawsze wszystkie „ziarniaste” wartości ISO.

Porada nr. 4: Która tyczy się wszystkich porad i opinii jakie przyjdzie Ci przeczytać na tej stronie. Nie stosuj się do nich! Wiedząc czego nie robić, rób to! Nic tak nie uczy jak własne doświadczenia, często aby zacząć stosować radę musisz sam do niej dojść. Wiem że brzmi to jak z książki „uwierz w siebie” czy coś z tej półki ale właśnie dlatego może coś w tym jest?

A teraz wracając do głównego tematu postu… oto są zdjęcia:

Sprzęt dalej bez zmian (Nikon d7k + 18-70mm f/3.5-4.5)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s